Scholandzka Agencja Prasowa

By informować i aktywizować
Sarmacja: reaktywacja

Kawaler Piotr Jabłoński od 17 kwietnia br. sprawuje obowiązki ambasadora Królestwa Scholandii w Sarmacji. Jest tym samym pierwszym urzędnikiem na tym stanowisku od czasu zawieszenia stosunków dyplomatycznych z Księstwem, które miało miejsce kilka miesięcy temu.

Scholandzka Agencja Prasowa poprosiła nowo mianowanego ambasadora o odpowiedź na dwa ważne ze scholandzkiego punktu widzenia pytania.

Gratuluję objęcia placówki. Panie ambasadorze, jak Pan ocenia wznowienie stosunków z Księstwem Sarmacji? Było potrzebne?

DziÄ™kuje za gratulacjÄ™. WedÅ‚ug mnie wznowienie stosunków z KsiÄ™stwem Sarmacji byÅ‚o bardzo potrzebne. Uważam, że kraje tzw. “Wielkiej Trójki” powinny ze sobÄ… współpracować. Mam także gÅ‚Ä™bokÄ… nadziejÄ…, że swojÄ… pracÄ… na stanowisku Ambasadoru przyczyniÄ™ siÄ™ do jeszcze wiÄ™kszego zbliżenia miÄ™dzy Królestwem Scholandii a KsiÄ™stwem Sarmacji.

Panie ambasadorze, jak Pan myśli, z jakiego rodzaju problemami może spotkać się współpraca międzynarodowa Scholandii z Księstwem i co dla Pana osobiście będzie największym wyzwaniem?

Osobiście mam nadzieje iż nie będzie żadnych problemów :). Mówiąc jednak na poważnie, nigdy nie można przewidzieć jakie problemy mogą stanąć na drodze. Stosunki między Scholandią a Sarmacją mają bogatą historię, często bywały napięte. Warto skupić się przede wszystkim na tym aby nie było powtórki z historii -której zadaniem jest to by wyciągać z niej wnioski, by podobne sytuacji nie miały miejsca w teraźniejszości. Patrzę jednak optymistycznie w przyszłość, mam nadzieje, że sytuacje z przeszłości nie powrócą a wszystko będzie sprzyjać większemu zbliżeniu Scholandii i Sarmacji.

Co będzie dla mnie największym wyzwaniem ? To trudne pytanie, na razie wszystko jest na dobrej drodze i chciałbym aby toczyło się dalej tak jak do tej pory.

Ambasada w Księstwie Sarmacji uważana jest zgodnie za najtrudniejszą placówkę dyplomatyczną w polityce międzynarodowej Scholandii. Do rangi tradycji urasta już pewien odsetek głosów przeciwnych współpracy po obu stronach, a historia stosunków między tymi dwoma państwami to częste napięcia i wzajemne ataki, zarówno polityków, jak i zwykłych mieszkańców obu mikronacji.

Ambasador Jabłoński został skierowany na placówkę jako drugi kandydat do jej objęcia. Wcześniej aprobaty strony Sarmackiej nie uzyskała kontrowersyjna kandydatura barona de Yremy znanego z negowania konieczności współpracy obu państw.


One Response to “Sarmacja: reaktywacja”


  1.   Marcin PoÅ›piech Says:

    Gratuluję obiektywnego artykułu, szkoda jednak, że takiego krótkiego. Myślę, że można by go było bardziej rozwinąć, a zwłaszcza jeśli chodzi o wywiad.

    Niemniej jednak mam nadzieję, że SAP ponownie wróci do swojej dawnej aktywności :).

Leave a Reply