Scholandzka Agencja Prasowa

By informować i aktywizować
Nowe inicjatywy i ich odbiór

“MyÅ›li Pan, że jak znajdzie
wysublimowaną formę ujścia swoich nagromadzonych negatywnych emocji w ten
sposób, stosując argumenty ad personam, to pokaże Pan jaki jest
inteligentny, a do tego jaki z Pana wielki erysta? Niestety, muszÄ™ Pana
zmartwić, ale to tylko zÅ‚udzenie.”

Tak moje wypowiedzi skomentował Książe Arden, Andre van Starck. Chciałbym zatem dać upust moim negatywnym emocjom i napisze znów. Tym razem na warsztat wezmę kilka nowych inicjatyw i odbiór, z jakim się spotkały.

ZacznÄ™ od Scholandzkiego Sportu, czyli nowej gazety, która traktuje w caÅ‚oÅ›ci o wydarzeniach sportowych, które majÄ… miejsce w naszym Królestwie. Obecnie toczÄ… siÄ™ rozgrywki w dwóch dyscyplinach, pierwsza to Scholandzka Liga PiÅ‚ki Nożnej, która rozpoczęła kolejny sezon. Druga zas, to Scholandzka Liga Sportów Motorowych. W “Sporcie” znajdziemy doskonaÅ‚e podsumowanie pierwszej kolejki SLPN, nie można też wiele zarzucić opisowi wyÅ›cigu SLSM. Autorom zatem należy siÄ™ kilka ciepÅ‚ych słów. Takie też ukazaÅ‚y siÄ™ na liÅ›cie dyskusyjnej. Można nawet powiedzieć, ze gazeta spotkaÅ‚a siÄ™ z entuzjastycznym przyjÄ™ciem, nie spotykanym w Scholandii już od dawna. Mam nadziejÄ™, że jest to dla autorów motywacja do dalszej pracy i wydawania kolejnych numerów. Tak trzymać!

Druga inicjatywa, na którÄ… chciaÅ‚bym zwrócić uwagÄ™, to portal e-Kultura stworzony przez MK, Filipa Fischera. Można powiedzieć, ze jej odbiór byÅ‚ diametralnie różny. WÅ›ród komentarzy można wyczytać, że na stronie nic nie ma, że to bez sensu, że niepotrzebne. Czy aby jednak na pewno? KiedyÅ› Ministerstwo Kultury wydawaÅ‚o wÅ‚asnÄ… gazetÄ™ pod nazwÄ… Scholander. ByÅ‚y w niej artykuÅ‚y o tematyce kulturalnej, podsumowania i opisy podejmowanych inicjatyw, oraz wiersze i sztuki teatralne. TakÄ… wÅ‚aÅ›nie funkcjÄ™ peÅ‚nić może portal e-Kultura. OczywiÅ›cie, doprowadzenie go do stanu “używalnoÅ›ci” wymagać bÄ™dzie jeszcze sporo pracy, nie zmienia to jednak faktu, że nie jest to inicjatywa skazana od razu na niepowodzenie, a taki wÅ‚aÅ›nie kontekst można wyczytać z wypowiedzi na LD. WystarczyÅ‚o jednak nieco inaczej je sformuÅ‚ować, by twórca miaÅ‚ dalszÄ… motywacjÄ™ do dziaÅ‚ania i doskonalenia swojego projektu. Tego wÅ‚aÅ›nie mi brakowaÅ‚o.

Trzecia sprawa, to biblioteka w Kanikogradzie, którÄ… przedstawiÅ‚em publicznie. Jej zadaniem jest gromadzenie wszelkich dzieÅ‚ pisanych, które powstaÅ‚y w Scholandii. Już teraz, po dwóch dniach istnienia znajduje siÄ™ w niej ponad 80 eksponatów. Jaki byÅ‚ odbiór na liÅ›cie? Å»e powtarzam coÅ›, co już powstaÅ‚o. Å»e biblioteki sÄ… już w innych prowincjach. Cóż jednak z tego? W innych prowincjach sÄ… tez muzea, czy galerie. Czy to powód, żeby nie tworzyć nowych? Różnice miÄ™dzy bibliotekÄ… w Kanikogradzie, a pozostaÅ‚ymi placówkami tego typu sÄ… ogromne. Biblioteka Narodowa, której dyrektorem jest autor słów z poczÄ…tku tego artykuÅ‚u ma w swoich zbiorach tylko książki. Biblioteka w Alexiopolis zaÅ› jak informuje nas tekst na stronie głównej “jest miejscem publikacji cennych dzieÅ‚ literackich zwiÄ…zanych z historiÄ… prowincji Delty i Proftazji oraz miasta Alexiopolis”. Różnice sÄ… zatem diametralne. ŁączÄ…c to z tym, że biblioteka jest stworzona na potrzeby prowincji Dolii i Faerie, której jestem prefektem jasnym jest, że nie mogÅ‚em “reaktywować” dotychczasowych bibliotek. Najbardziej absurdalnÄ… wydaje mi siÄ™ wypowiedź Mateusza Walczaka “Jednak (…) istnieje Biblioteka Narodowa, która dziaÅ‚aÅ‚a stosunkowo dawno i szkoda, aby ten dorobek przepadÅ‚.” Nie widzÄ™ zwiÄ…zku pomiÄ™dzy upadkiem nieaktualizowanej biblioteki, a powstaniem nowej. JeÅ›li bowiem BN upadÅ‚a, to byÅ‚o to już dawno temu. Ciekawe, czy jeÅ›li otworzÄ™ w Kanikogradzie galeriÄ™ sztuki spowodujÄ™, że upadnie galeria zÅ‚otych myÅ›li. PatrzÄ…c na pomysÅ‚owość Mateusza Walczaka i tego siÄ™ można spodziewać.

Scholandio, strzeż się nowych inicjatyw, zabijają one bowiem te nieaktualizowane.

Jaki bÄ™dzie miaÅ‚ na mnie wpÅ‚yw odbiór na LD biblioteki w Kanikogradzie? Być może kolejne inicjatywy przedstawiać bÄ™dÄ™ tylko na stronach i liÅ›cie prowincji. Tam bowiem znalazÅ‚a siÄ™ najważniejsza dla mnie opinia. Mój znakomity poprzednik na stanowisku prefekta DiF, Paul Yolk, powiedziaÅ‚: “Bibloteka… naprawdÄ™ dobrze wykonana
strona, przejrzysta i bardzo estetyczna, caÅ‚kiem pokaźny ksiÄ™gozbiór jak na poczÄ…tek, no i mamy naprawdÄ™ udany projekt. GartulujÄ™ Panie Prefkcie!:-)”


9 Responses to “Nowe inicjatywy i ich odbiór”


  1.   Starck Says:

    Jaśnie Oświecony Książe Januszu, widzę, że moje słowa musiały Księcia mocno zaboleć, skoro są one nawet przyczynkiem do tworzenia nowego artykułu. Byłbym jednak wdzięczny za wyjaśnienie, ale takie naprawdę napisane zwyczajnym szkolno-akademickim językiem, co wspólnego ma ów wypowiedź z nowymi inicjatywami w Scholandii i w jaki sposób przełożyła się ona na wniesienie wartości w ten artykuł? Proszę zauważyć, że wypowiedź którą Pan cytuje nie odnosiła się nawet do treści poprzedniego Pana artykułu, jest więc wypowiedzią wyjętą z kontekstu użytą bezpośrednio do Pana. Jej umieszczenie w tym artykule nie jest uzasadnione żadną dziennikarską koniecznością, bo nie odwołuje się do spraw społecznie istotnych.

    Zrobił więc Książe coś, czego na łamach SAP jeszcze nie było, a o czym wspominałem i czego się obawiałem. Naturalnym jest zgoda na zamieszczanie subiektywnych ocen, na prowadzenie polemik, ale już prywaty takiego sposobu jako redaktor naczelny SAP nie mogę nie zauważyć.

    Chwała Panu Premierowi, że Pan pisze, ale dlaczego w taki sposób?

  2.   Janusz Lis Says:

    Jasnie Oswiecony Ksiaze, dlaczego w taki sposob? To przeciez oczywiste, daje upust moim negatywnym emocjom. Ten artykul, tak samo jak wszystko co robie w Scholandii jest wysublimowana forma leczenia moich zyciowych kompleksow oraz budowania (niezgodnego z rzeczywistoscia) wizerunku, ze jestem osoba inteligentna.

  3.   Starck Says:

    Proszę, cóż za rzeczowa odpowiedź! To właśnie sobie w Panu Premierze najbardziej cenię. Żałuję jednocześnie, że ta niezwykła umiejętność przytrafia się Premierowi rządu mojego państwa. Jak to łatwo jest w jednym artykule rozpływać się nad pięknem merytorycznej dyskusji, konstruktywności, a następnie udzielać takiej bardzo merytorycznej odpowiedzi na moje pytanie, prawda?

    A nie, przepraszam, artykuł dotyczył jedynie opozycji.

  4.   Janusz Lis Says:

    Szkoda, ze nie dostrzega Pan roznicy miedzy krytyka bez opamietania, a ironiczna odpowiedzia na tekst, ktory mnie obraza.
    W moim artykule dotyczacym potegi krytyki odnosilem sie to tego zjawiska jako ogolu, nie zas w kontekscie dzialalnosci obecnej opozycji.

  5.   Starck Says:

    Cóż, ironia to narzędzie, którego nie można stosować wedle widzimisię, bo to bardzo mało elastyczny środek językowy. Jakkolwiek doszukiwać się ironi, to oczywiście przyjąłem do wiadomości, że odpowiedzi na swoje pytanie nie otrzymam, bo Pan mi jej udzielić po prostu nie chce. Potrafie się z tym pogodzić.

    Proszę sobie jednak wyobrazić, jak wyglądałoby dziennikarstwo, gdyby każdy piszący zaczynał swoje teksty od nietematycznych mniej lub bardziej ironicznych odpowiedzi na stawiane mu zarzuty i to do tego nie związane z tekstem. W każdym razie u mnie jako u czytelnika na szacunek to nie zasługuje i jakoś się z tym nie spotykam.

    Bo chyba między artykułem prasowym, a blogonotką różnicę Pan dostrzega? Mam taką nadzieję.

  6.   Janusz Lis Says:

    Jasnie Oswiecony Ksiaze, jesli tresc i forma artykulow, ktore pisze Panu nie odpowiadaja prosze odebrac mi uprawnienia do ich pisania. Zaloze sobie wtedy wlasna agencje prasowa. SAP do szczescia mi nie jest potrzebny.

  7.   Starck Says:

    Przyznam, że się pogubiłem. Ta ostatnia wypowiedź to ironia, groźba, majak, czy może jeszcze jakaś inna forma? Jeśli nie chce Pan pisać, to przecież kto Panu zabroni? Dlaczego się Pan odwołuje do mnie? Bardzo niekonsekwentna postawa jak na kogoś kto sprawuje władze. Ja swoją opinię wyraziłem.

  8.   Janusz Lis Says:

    Jasnie Oswiecony Ksiaze, chce wiec pisze. To Ksiaze jednak zarzuca moim tekstom “blogonotkowosc”. Jesli zatem uwaza Ksiaze, ze sa niegodne SAP to prosze odebrac mi mozliwosc pisania. Swojego stylu nie zmienie.

  9.   Jednotraw Says:

    Panie Lis ale Pan pisze dyrdymaÅ‚y że aż brakuje Å›miechu hi…..UF

Leave a Reply